Schemat podłączenia pieca C.O. i bojlera – jak podłączyć piec C.O. do bojlera

| 0 Komentarzy
Zastanawiasz się, jak podłączyć bojler? Sprawdź schemat podłączenia pieca C.O. i bojlera!

Bojler to ważne urządzenie w każdym domu jednorodzinnym. Domownikom dostarcza ciepłą wodę do mycia oraz ogrzewa pomieszczenia. Montaż bojlera można zrobić samodzielnie lub skorzystać z pomocy hydraulika. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak wygląda schemat podłączenia pieca C.O. i bojlera, to zapoznaj się z artykułem. Podpowiadamy, jak to zrobić.

Polecane bojlery

Schemat podłączenia pieca C.O. i bojlera – gdzie zrealizować montaż?

Bojler jest to podgrzewacz zbiornikowy, do którego zalicza się: bojlery elektryczne, bojlery z jedną lub dwiema wężownicami i bojler dwupłaszczowy. Dużą popularnością cieszą się bojlery do centralnego ogrzewania, które podgrzewają wodę, wykorzystując zewnętrzne źródło ciepła. Takim źródłem może być piec centralnego ogrzewania, kocioł na paliwo stałe, pompa ciepła czy kolektor słoneczny.

Bojler elektryczny do ogrzania wody wykorzystuje wyłącznie prąd. W bojlerze z wężownicami odpowiednią temperaturę wody uzyskujemy przez grzałki elektryczne oraz zewnętrzne źródło – panele solarne lub pompę ciepła. Natomiast w przypadku bojlerów dwupłaszczowych woda jest ogrzewana przez wodę, która krąży w systemie centralnego ogrzewania.

Wśród schematów instalacji C.O. możemy wyróżnić: schemat instalacji C.O. zamknięty i schemat instalacji C.O. otwarty. O tym, jaki system jest odpowiedni, zazwyczaj zależy wykorzystywane paliwo. Układ zamknięty stosuje się w urządzeniach, w których paliwo jest dostarczane automatycznie (kotły gazowe, elektryczne i olejowe). Z kolei otwarty system grzewczy wykorzystuje paliwa stałe, takie jak węgiel i drewno. Układ zamknięty w przeciwieństwie do otwartego można w każdej chwili odłączyć.

Zrób to sam: schemat podłączenia pieca C.O. i bojlera

Podłączenie bojlera elektrycznego nie jest zbyt skomplikowanym procesem, o ile została przygotowana instalacja C.O. Jeśli instalacja centralnego ogrzewania nie została zrobiona, to należy ją wykonać. W sytuacji, gdy planujemy wymianę starego urządzenia na nowszy model, to podłączenie bojlera jest o wiele prostsze niż jego pierwsza instalacja. Warto pamiętać, że są różne rodzaje bojlerów i nie istnieje jeden uniwersalny schemat instalacji, dlatego przed podłączeniem bojlera należy zapoznać się z instrukcją dołączoną do zbiornika.

Jak podłączyć bojler? Wybór odpowiedniego miejsca

Najczęściej bojlery są instalowane w kotłowniach i pomieszczeniach gospodarczych. Na wybór miejsca może mieć również wpływ odległość – im bojler jest dalej od miejsca ujścia wody, tym traci więcej ciepła. Dlatego często spotykane jest podłączenie bojlera do centralnego ogrzewania w łazience lub w kuchni. Bojler elektryczny w łazience powinien być dostosowany do liczby domowników. Jeżeli źle dobierzemy wielkość zbiornika, to może okazać się, że komuś zabraknie ciepłej wody i będzie musiał poczekać, aż się nagrzeje. Dla czteroosobowej rodziny odpowiedni będzie bojler o pojemności ok. 120 litrów.

Jak zamontować stelaż bojlera?

Przed montażem stelaża należy upewnić się, czy zostały spełnione warunki niezbędne do podłączenia bojlera. Duże bojlery o mocy grzewczej na poziomie 4-6 kW wymagają podłączenia do prądu trójfazowego. Sprawdź, czy układ trójfazowy został doprowadzony do miejsca instalacji bojlera. Jeśli nie, to konieczne będą zmiany. Najlepszym rozwiązaniem jest podłączenie bojlera w osobnym przewodzie, co pozwoli odłączyć urządzenie przy użyciu jednego bezpiecznika.

Montując stelaż, warto pamiętać, że bojler powyżej ok. 20 litrów nie powinien być wieszany na ścianie, przez którą przebiegają instalacje kominowe i wentylacyjne. Jeżeli warunki nie pozwalają na montaż w innym miejscu, to należy zastosować konsole montażowe i listwy, które rozłożą ciężar. Stelaż zazwyczaj jest dołączony do zestawu z bojlerem.

Jak zawiesić bojler oraz podłączyć do niego piec C.O.?

Na zamontowany na ścianie stelaż zawieszamy zbiornik. Po zakończonym montażu koniecznie sprawdzamy, czy całość została stabilnie zamontowana. Ciężar zbiornika zwiększy się po wypełnieniu wodą, dlatego ważny jest prawidłowy montaż stelaża i zawieszenie bojlera.

Następny etap polega na podłączeniu rur. Bojlery przepływowe i jednopłaszczowe podłączamy za pomocą dwóch rur, z których jedna zasila, a druga doprowadza ciepłą wodę do kranu. W przypadku bojlerów dwupłaszczowych używa się sztywnych rur warstwowych PEX. Za ich pomocą bojler przyłącza się do pieca C.O. Szczegółowy schemat podłączenia rur do instalacji C.O. powinien być dołączony do zakupionego urządzenia.

Czas na puszczenie wody i podłączenie do zasilania

Po podłączeniu rur do instalacji centralnego ogrzewania możemy puścić wodę do obiegu. Proces napełniania należy przeprowadzać powoli, obserwując czy układ jest szczelny. Jest to bardzo ważny etap, który pozwoli wykryć ewentualne nieszczelności. Jeśli zauważymy coś niepokojącego lub ściekającą wodę na przykład z rur, to natychmiast odłączamy dopływ wody. Gdy mamy pewność, że układ jest szczelny, to przechodzimy do ostatniego etapu, jakim jest podłączenie do zasilania. Przed wykonaniem ostatniego kroku warto sprawdzić, czy warunkiem zachowania gwarancji jest podłączenie bojlera przez autoryzowanego montera.

Lepiej wykorzystać schemat podłączenia pieca C.O. i bojlera, czy zatrudnić specjalistę?

Podłączenie pieca C.O. powinno zostać wykonane przez montera, który oceni warunki pomieszczenia oraz odpowiednio podłączy kocioł. Podobnie jest z bojlerem. Jeśli nie mamy odpowiedniej wiedzy, to warto skorzystać z pomocy specjalisty. Ogrzewanie C.O. jest ważnym układem, od którego zależy ciepło w domu. Poza tym warto pamiętać, że instalacja C.O. to nie tylko kocioł. To także rury, rozdzielacze, pompy, grzejniki czy ogrzewanie podłogowe.

O ile wymiana bojlera elektrycznego na nowy może nie stanowić problemu, o tyle pierwszy montaż może okazać się kłopotliwy. Układ otwarty – schemat podłączenia pieca C.O. i bojlera – może wydawać się prosty, ale w trakcie prac mogą pojawić się problemy, a nawet nieszczelność. Poza tym, zanim zdecydujemy się na samodzielny montaż, sprawdźmy warunki gwarancji. W niektórych przypadkach gwarancja traci zasadność, gdy podłączenie bojlera nie jest wykonywane przez autoryzowanego montera.

5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:26
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.